




MSI Katana A15 AI B8VG-440IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8945HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 /8GB RTX 4070 Graph)
$1,584.3 • View Prices • By MSI
MSI Katana A15 AI B8VG-440IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8945HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 /8GB RTX 4070 Graph) price in United States starts from $1,584.3.
- Share
$1,584.3
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 8th Gen AMD Ryzen 9 8945HS
- Octa Core, 16 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4070
- 15.6 inches, 1080 x 1920 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
MSI Katana A15 AI B8VG-440IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8945HS… Specs
Group: $125,000 to $175,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 24.9 mmThick
- 2.25 kgHeavy
- 2 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1080 x 1920 pixelsBad
- ~ 141 PPILow
- Anti Glare
Performance
- 8th Gen AMD Ryzen 9 8945HS
- 8 x 4 GHz (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4070 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 53.5 Wh, 3 Cell BatteryGood
MSI Katana A15 AI B8VG-440IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8945HS… Price History
You can check the price history of MSI Katana A15 AI B8VG-440IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8945HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 /8GB RTX 4070 Graph) below. The current price is $152,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Asus ROG Strix G16 G615LP-XS97 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Crosshair 18 HX AI A2XWGKG-012US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)MSI Katana A15 AI B8VG-440IN Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8945HS… Full Specs
General
| Series | Katana A15 AI |
| Model | B8VG-440IN |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359 x 259 x 24.9 mm |
| Weight | 2.25 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS-Level |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 45% NTSC |
Connectivity
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| WiFi | AMD RZ616 Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 1x Type-C (USB3.2 Gen1 / DP), 2x Type-A USB3.2 Gen1, 1x Type-A USB2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | HD type (30fps@720p) |
| Keyboard | 4-Zone RGB Gaming Keyboard with Copilot Key |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | 1x Mic-in |
| Speakers | Build-in Dual speakers |
| Sound | 2x 2W Audio Speaker, Nahimic 3 Audio Enhancer, Hi-Res Audio Ready |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen AMD Ryzen 9 8945HS |
| Speed | 8 x 4 GHz (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 9 |
| Model | 8945HS |
| Generation | 8th Gen |
| Process Node | TSMC 4nm FinFET |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| GPU Clock Speed | Upto 1.98 GHz |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 64 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 53.5 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 200W Adapter |
| Battery Details | 53.5 WHrs Li-ion |
Extra
| Other Features | Firmware Trusted Platform Module (fTPM) 2.0 |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














