


MSI Vector GP78HX 13VI-409IN Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11 Home/ 16GB Graph)
$3,797.31 • View Prices • By MSI
MSI Vector GP78HX 13VI-409IN Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11 Home/ 16GB Graph) price in United States starts from $3,797.31.
- Share
$3,797.31
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 13th Gen Intel Core i9 13980HX
- 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads
- 32 GB DDR5 RAM
- 2 TB SSD
- 16 GB NVIDIA GeForce RTX 4090
- 17 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 2 Year Warranty
MSI Vector GP78HX 13VI-409IN Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ … Specs
Group: $312,500 to $387,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 29.45 mmThick
- 3 kgAverage
- 2 Year Warranty
Display
- 17 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 178 PPILow
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i9 13980HX
- 8 x (Turbo Speed upto 5.6 GHz) Performance Cores
16 x (Turbo Speed upto 4 GHz) Efficient Cores - 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads
- 36 MB Cache
- 16 GB, NVIDIA GeForce RTX 4090 GraphicsLargest
- 32 GB DDR5 RAMAverage
- 2 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 3 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
MSI Vector GP78HX 13VI-409IN Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ … Price History
You can check the price history of MSI Vector GP78HX 13VI-409IN Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11 Home/ 16GB Graph) below. The current price is $354,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Air 15 2023 Laptop (Apple M2/ 8GB/ 256GB SSD/ 10 Core GPU/ macOS) vs Apple MacBook Air 2025 15 Laptop (Apple M4/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Dell 14 Plus DB14250 Laptop (Intel Core Ultra 9-288V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Samsung Galaxy Book Pro NP950XDB-KB1US Laptop (11th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB/ Win10) vs Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090) vs MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070)MSI Vector GP78HX 13VI-409IN Gaming Laptop (13th Gen Core i9/ … Full Specs
General
| Series | Vector GP78HX |
| Model | 13VI-409IN |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 380.34 x 297.97 x 29.45 mm |
| Weight | 3 kg |
| Warranty | 2 years Warranty |
Display
| Type | IPS-Level Panel |
| Touch | No |
| Size | 17 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 178 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Intel 6E AX211 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 3 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | IR HD type (30fps@720p) |
| Keyboard | Per-Key RGB gaming keyboard by SteelSeries |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2x 2W Speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i9 13980HX |
| Speed | 8 x (Turbo Speed upto 5.6 GHz) Performance Cores 16 x (Turbo Speed upto 4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 24 Cores (8P + 16E), 32 Threads |
| Cache | 36 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i9 |
| Model | 13980HX |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4090 |
| Dedicated Memory | GDDR6 16 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 330W adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, battery, power adapter, user guide, Laptop Bag |
| Other Features | Firmware Trusted Platform Module(fTPM) 2.0 |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












