
Samsung Galaxy Book 3 360 13 NP730QFG-KA3IN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
$1,412.65 • View Prices • By Samsung
Samsung Galaxy Book 3 360 13 NP730QFG-KA3IN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) price in United States starts from $1,412.65.
- Share
$1,412.65
Search
- Price History
- Set Price Alert
Variants
i5/16GB RAM/512GB SSD$1,106.9
i7/16GB RAM/1TB SSD$1,412.65
Features
- 13th Gen Intel Core i7 1355U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB LPDDR4x RAM
- 1 TB SSD
- Intel Iris Xe Graphics
- 13.3 inches, 1920 x 1080 pixels, Touch Screen
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Samsung Galaxy Book 3 360 13 NP730QFG-KA3IN Laptop (13th Gen C… Specs
Group: $112,500 to $137,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 12.9 mmSlim
- 1.16 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 13.3 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 166 PPIAverage
- Touch Screen
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i7 1355U
- 2 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Iris Xe Graphics Graphics
- 16 GB LPDDR4x RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth
- 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 61 Wh BatteryGood
Samsung Galaxy Book 3 360 13 NP730QFG-KA3IN Laptop (13th Gen C… Price History
You can check the price history of Samsung Galaxy Book 3 360 13 NP730QFG-KA3IN Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) below. The current price is $133,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82XB00C2US Laptop (Intel Core i3-N305/ 8GB/ 128GB UFS/ Win 11) vs HP 15- fc0099nr Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2023 Laptop (Apple M2/ 8GB/ 256GB SSD/ 10 Core GPU/ macOS) vs Apple MacBook Air 2025 15 Laptop (Apple M4/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Lenovo Legion 5i 83LY0000US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Samsung Galaxy Book 5 Pro 360 NP960QHA-KG1US Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)Samsung Galaxy Book 3 360 13 NP730QFG-KA3IN Laptop (13th Gen C… Full Specs
General
| Series | Galaxy Book 3 360 |
| Model | NP730QFG-KA3IN |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | 2 In 1 |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 304 x 202 x 12.9 mm |
| Weight | 1.16 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Super AMOLED |
| Touch | Yes |
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 166 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 500nits Brightness, 1000000:1 Contrast Ratio, 120% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E AX211 (2x2) |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0 |
| Thunderbolt | 1 x Thunderbolt 4 Port |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0 Port |
| Micro SD Card Reader | MicroSD Multi-media Card Reader |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FHD camera |
| Keyboard | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Stereo Speakers System |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i7 1355U |
| Speed | 2 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 1355U |
| Generation | 13th Gen |
| Process Node | 10 nm SuperFin |
Graphics
| GPU | Intel Iris Xe Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR4x |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 61 Wh Battery |
| Adapter Type | 65 W USB Type-C Adapter |
| Battery Backup | Upto 10 hours |
| Battery Details | 61 WHrs Li-ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










