




boAt Airdopes 141 ANC True Wireless Earbuds
$15.8 • View Prices • By boAt
boAt Airdopes 141 ANC True Wireless Earbuds price in United States starts from $15.8.
- Share
$15.8
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
boAt Airdopes 141 ANC True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | boAt |
| Model | Airdopes 141 ANC |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad Mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | ANC on/off |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, 50ms Low Latency Beast Mode, LED Indicator, Type-C Charging, Dual EQ modes |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes, 32dB-ANC |
| Other Features | boAt Signature Sound |
Extra
| Sales Package | 1 U Earbuds, Charging Case, Type-C Charging Cable, User Guide, Warranty Card |
Power Features
| Power Input | DC 5V |
| Battery Capacity | 400 mAh (Case), 35 mAh Per Earbud |
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery Life | 42 hours with Case (ANC Off) 6 hours (Earbuds with ANC Off) 35 hours with Case (ANC On) 5 hours (Earbuds with ANC On) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
boAt Airdopes 141 ANC True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of boAt Airdopes 141 ANC True Wireless Earbuds below. The current price is $1,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
5 Comments Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

boAt Airdopes 141 ANC True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 141 Elite ANC True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 141 ANC True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes Plus 311 True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 141 ANC True Wireless Earbuds vs OPPO Enco Buds 3 Pro
boAt Airdopes 141 ANC True Wireless Earbuds vs Noise Aura Buds True Wireless Earbuds
boAt Airdopes 141 ANC True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 131 Elite True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














