




JBL Quantum 910 Wireless Headphones
$329.95 • Out Of Stock • By JBL
JBL Quantum 910 Wireless Headphones is a Wireless ANC Over the Ear Headphone. It has a 50 mm Hi-Res Certified Neodymium Drivers driver. It offers up to 39 hours battery life. Notable features include Microphone, Deep Bass and Call/Music Switch.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$329.95
Search
JBL Quantum 910 Wireless Headphones price in United States is $329.95. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 40000 Hz (Passive), 20000 Hz (Active) (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
OUT OF STOCK
JBL Quantum 910 Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 40000 Hz (Passive), 20000 Hz (Active) (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
General
| Brand | JBL |
| Model | Quantum 910 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 420 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Controls | Volume Button |
| Music Controls | Mic On/Off |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Memory Foam Cushion, Type-C Charging, LED Lighting Indicator |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 113 dB SPL @1 kHz / 1 mW |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 40000 Hz (Passive), 20000 Hz (Active) (Max) |
| Driver Unit | 50 mm |
| Driver Type | Hi-Res Certified Neodymium Drivers |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | JBL QuantumSOUND Signature |
Extra
| Sales Package | Headphones, 1 X Calibration Microphone, 1 X USB Charging Cable, 1 X 3.5 Mm Audio Cable, 1 X USB-C Wireless Dongle, 1 X USB-C to USB-A Converter, 1 X Windshield Foam for Microphone, 1 X Quick Start Guise, Warranty Card, Safety Sheet |
| Other | Leather-Wrapped Memory Foam Ear Cushions |
Power Features
| Battery Life | 39 hours (ANC Off) |
| Charging Time | 3.5 hours |
JBL Quantum 910 Wireless Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















