




Lava Probuds E1 Wired Earphones
$4.16 • Out Of Stock • By Lava
Lava Probuds E1 Wired Earphones price in United States starts from $4.16.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$4.16
Search
Variants
Type-C Jack$3.12
3.5mm Jack$4.16
Features
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
- 3.5 Jack Cord
- Inline Remote
OUT OF STOCK
Lava Probuds E1 Wired Earphones Specs
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
- 3.5 Jack Cord
- Inline Remote
General
| Brand | Lava |
| Model | Probuds E1 |
| Design | Earphone |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Cord Length | 1.2 m |
| Cord Type | 3.5 Jack |
Features
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Multi Functional Button |
| Music Controls | Pause/Play |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, Dual Tone Stylish Design |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12 mm |
| Driver Type | Copper Driver with Boosted Bass |
Extra
| Sales Package | 1 U Earphones, Additional Eartips |
| Inline Remote | Yes |
Warranty
| Warranty | 4 years |
| Warranty Type | Repair / Replacement |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Samsung Galaxy Buds 2 Pro vs Bowers & Wilkins Pi6 True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Apple AirPods Pro 2 vs Soundcore P30i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














