





Lava Probuds E1C Wired Earphones
$3.12 • View Prices • By Lava
Lava Probuds E1C Wired Earphones price in United States starts from $3.12.
- Share
$3.12
Search
- Price History
- Set Price Alert
Variants
Type-C Jack$3.12
3.5mm Jack$4.17
Features
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
- Type-C Jack Cord
- Inline Remote
Lava Probuds E1C Wired Earphones Specs
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
- Type-C Jack Cord
- Inline Remote
General
| Brand | Lava |
| Model | Probuds E1C |
| Design | Earphone |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Cord Length | 1.2 m |
| Cord Type | Type-C Jack |
Features
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Multi Functional Button |
| Music Controls | Pause/Play |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, Dual Tone Stylish Design |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12 mm |
| Driver Type | Copper Driver with Boosted Bass |
Extra
| Sales Package | 1 U Earphones, Additional Eartips |
| Inline Remote | Yes |
Warranty
| Warranty | 4 years |
| Warranty Type | Repair / Replacement |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Lava Probuds E1C Wired Earphones Price History
You can check the price history of Lava Probuds E1C Wired Earphones below. The current price is $299. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Google Pixel Buds A Series vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















