



Linsoul KZ Gale Type-C Wired Earphones
$47.76 • View Prices • By Linsoul
Linsoul KZ Gale Type-C Wired Earphones price in United States starts from $47.76.
- Share
$47.76
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 10 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 24 ohm Impedance
- 107dB/mW @ 1kHz Sensitivity
- Type-C Jack Cord
Linsoul KZ Gale Type-C Wired Earphones Specs
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 10 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 24 ohm Impedance
- 107dB/mW @ 1kHz Sensitivity
- Type-C Jack Cord
General
| Brand | Linsoul (KZ) |
| Model | Gale |
| Design | Earphone |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Cord Type | Type-C Jack |
Features
| Microphone | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | 0.75mm 2-pin Detachable Earbud |
Sound Features
| Impedance | 24 ohm |
| Sensitivity | 107dB/mW @ 1kHz |
| Frequency Response | 10 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
Extra
| Sales Package | 1 x KZ Gale, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Repair / Replacement |
Linsoul KZ Gale Type-C Wired Earphones Price History
You can check the price history of Linsoul KZ Gale Type-C Wired Earphones below. The current price is $4,508. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Linsoul KZ Gale Type-C Wired Earphones vs KZ ZSN Pro 2 Wired Earphones
Linsoul KZ Gale Type-C Wired Earphones vs KZ Castor IEM Wired Earphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













