


Mivi DuoPods K2 True Wireless Earbuds
$6.32 • View Prices • By Mivi
Mivi DuoPods K2 True Wireless Earbuds price in United States starts from $6.32.
- Share
$6.32
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
Mivi DuoPods K2 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | Mivi |
| Model | DuoPods K2 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Dual mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, 50ms Low Latency, Swift Charging, Type C Charging, Dual Pairing |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, AI-ENC |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds with Charging Case, Type C Charging Cable, Quick Start Guide, Warranty Registration |
Power Features
| Power Input | DC 5V |
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery Life | 40 hours (With Case) |
| Charging Time | 1 hour (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
Mivi DuoPods K2 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Mivi DuoPods K2 True Wireless Earbuds below. The current price is $599. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Mivi DuoPods K2 True Wireless Earbuds vs pTron Basspods Tour True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
OnePlus Buds Pro 3 vs Sennheiser Momentum True Wireless 4 Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












