



Soundcore AeroFit True Wireless Earbuds
$69.99 • Out Of Stock • By Soundcore
Soundcore AeroFit True Wireless Earbuds is a Wireless Open Ear TWS Earbuds. It has a 14 mm Titanium Coated Driver driver. It offers up to 11 hours per earbud and 42 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$69.99
Search
Soundcore AeroFit True Wireless Earbuds price in United States is $69.99. The lowest price is available at Walmart.
Features
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 14 mm Driver
- 42 hours Battery Life with Case
OUT OF STOCK
Soundcore AeroFit True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 14 mm Driver
- 42 hours Battery Life with Case
General
| Brand | Soundcore |
| Model | AeroFit |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 64.6 g (With Case), 8.5 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 4 mic, 2 per Earbud |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX7 Rated, Multipoint Connection, Type-C Charging, App Controlled, Custom EQ, Find my Device |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 14 mm |
| Driver Type | Titanium Coated Driver |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, User Guide |
Power Features
| Battery Capacity | 750 mAh (Case), 85 mAh Per Earbud |
| Battery | 10 min Charge= 4 hrs Playtime |
| Battery Life | 42 hours (With Case) 11 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 2 hours (Case), 1 hour (Earbuds) |
Soundcore AeroFit True Wireless Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















