




boAt Aavante 2.1 1200 120W Bluetooth Soundbar
$53.4 • View Prices • By boAt
boAt Aavante 2.1 1200 120W Bluetooth Soundbar price in United States starts from $53.4.
- Share
$53.4
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Soundbar
- Wired, Wireless Speakers
- 2.1 Channel
- Bluetooth 5.4
- 10 m Range
- 160 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- Soundbar: 50 x 90 mm, Subwoofer: 5.25” Driver
- Remote
boAt Aavante 2.1 1200 120W Bluetooth Soundbar Specs
- Soundbar
- Wired, Wireless Speakers
- 2.1 Channel
- Bluetooth 5.4
- 10 m Range
- 160 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- Soundbar: 50 x 90 mm, Subwoofer: 5.25” Driver
- Remote
General
| Brand | boAt |
| Model | Aavante 2.1 1200 |
| Type | Soundbar |
| Connectivity | Wired, Wireless |
| Configuration | 2.1 Channel |
Design and Body
| Dimensions | 860 x 70 x 80 mm |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| Number of USB Ports | 1 |
| Functions | USB, AUX, Optical, HDMI (ARC) |
Sound Features
| Frequency Response | 160 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Size | Soundbar: 50 x 90 mm, Subwoofer: 5.25” |
| Subwoofer | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 X Soundbar, 1 X Subwoofer, 1 X Cable, 1 X Manual |
| Remote | Yes |
Power Features
| Power Output RMS | 120 W |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
boAt Aavante 2.1 1200 120W Bluetooth Soundbar Price History
You can check the price history of boAt Aavante 2.1 1200 120W Bluetooth Soundbar below. The current price is $4,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Speakers
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














