

JBL Charge 5 Bluetooth Speaker
$179.95 • View Prices • By JBL
JBL Charge 5 Bluetooth Speaker is a Mobile Speaker from JBL. Compare prices, read reviews, and check specifications of JBL Charge 5 Bluetooth Speaker.
- Like
- Comment
- Share
JBL Charge 5 Bluetooth Speaker price in United States is $179.95. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Mobile/Tablet Speaker
- Wireless Speakers
- Stereo Channel
- Bluetooth 5.1
- 10 m Range
- 60 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 80 dB Signal to Noise Ratio
- 20 hours Battery Life
JBL Charge 5 Bluetooth Speaker Specs
- Mobile/Tablet Speaker
- Wireless Speakers
- Stereo Channel
- Bluetooth 5.1
- 10 m Range
- 60 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 80 dB Signal to Noise Ratio
- 20 hours Battery Life
General
| Brand | JBL |
| Model | Charge 5 |
| Type | Mobile/Tablet Speaker |
| Connectivity | Wireless |
| Configuration | Stereo Channel |
| Portable | Yes |
Design and Body
| Dimensions | 220 x 93 x 96 mm |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| Water Resistant | Yes |
Sound Features
| Impedance | 4 ohm |
| Frequency Response | 60 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Signal-to-Noise Ratio (dB) | 80 dB |
Extra
| Sales Package | 1 JBL Charge 5, 1 Type C USB Cable, 1 Safety Sheet, 1 Quick Start Guide, 1 Warranty Card |
| Memory Card Slot | No |
| Tweeter Support | Yes |
| Other | Built-in Powerbank |
Power Features
| Battery | Lithium-ion Polymer |
| Battery Life | 20 hours |
| Power Supply | AC Adaptor & Battery |
JBL Charge 5 Bluetooth Speaker Prices
18% (price increased by $32 in one month)
JBL Charge 5 Bluetooth Speaker Price History
You can check the price history of JBL Charge 5 Bluetooth Speaker below. The current price is $179.95. Over the past month, there has been a increase of $32 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Speakers
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













