



Samsung Galaxy J6 (4GB RAM + 64GB)
$106.08 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy J6 (4GB RAM + 64GB) price in United States starts from $106.08.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$106.08
Search
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Exynos 7870, Octa Core, 1.6 GHz Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 3000 mAh Battery
- 5.6 inches, 720 x 1480 px Display
- 13 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 256 GB
- Android v8.0 (Oreo)
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy J6 (4GB RAM + 64GB) Specs
Group: $8,750 to $12,500
General
- Android v8.0 (Oreo)Good
- Thickness: 8.19 mmAverage
- 154 gLight
- Rear Fingerprint Sensor
Display
- 5.6 inch, Super AMOLED ScreenSmall
- 720 x 1480 pixelsPoor
- 294 ppiGood
Camera
- 13 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Samsung Exynos 7870 Chipset
- 1.6 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 4 GB RAMAverage
- 64 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 256 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v4.2, WiFi
- microUSB v2.0
Battery
- 3000 mAh BatterySmall
Extra
- FM Radio with Recording
- Not Water Proof
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy J6 (4GB RAM + 64GB) vs Samsung Galaxy F06 5G (4GB RAM + 64GB)
Samsung Galaxy S26 Plus vs Motorola Razr 2025
Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G vs Xiaomi Poco F7
Motorola Moto G06 vs Xiaomi Redmi 15 4G
Apple iPhone 18 Pro Max vs Apple iPhone 15 Pro Max
Apple iPhone 17 Pro (512GB) vs Xiaomi 17 ProSamsung Galaxy J6 (4GB RAM + 64GB) Full Specs
General
| Model | Galaxy J6 (4GB RAM |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May, 2018 |
Design
| Dimensions | 70.2 x 149.3 x 8.19 mm |
| Weight | 154 g |
Display
| Type | Color Super AMOLED Screen (16M colors Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 5.6 inches, 720 x 1480 pixels |
| Aspect Ratio | 18.5:9 |
| PPI | ~ 294 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 76.5% |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, upto 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS Support |
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 13 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Face detection, Geo tagging, Panorama, Touch to focus |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP LED Flash |
Technical
| OS | Android v8.0 (Oreo) |
| Chipset | Samsung Exynos 7870 |
| CPU | 1.6 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | Mali-T830 MP1 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Supports | MMS, Instant Messaging |
| Yes, with Push Email | |
| Music | MP3, WAV, eAAC+, FLAC |
| Video | MP4, H.264 |
| FM Radio | Yes, with FM Recording |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 3000 mAh, Li-ion Battery |
| Music Playback Time | 76 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















