






AOC 24G4 23.8 inch Full HD Gaming Monitor
$98.77 • View Prices • By AOC
AOC 24G4 23.8 inch Full HD Gaming Monitor price in United States starts from $98.77.
- Share
$98.77
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI v2.0
- 3 Year Warranty
AOC 24G4 23.8 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 50.6 mmAverage
- 2.55 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 0.5 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- NVIDIA G-Sync
Connectivity
- 1 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
AOC 24G4 23.8 inch Full HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of AOC 24G4 23.8 inch Full HD Gaming Monitor below. The current price is $9,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

AOC 24G4 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs Xiaomi G24i 24 inch Full HD Monitor
AOC 24G4 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI G255F 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
AOC 24G4 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs BenQ GW2491 23.8 inch Full HD Monitor
AOC 24G4 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI G244F E2 24 inch Full HD Gaming Monitor
AOC 24G4 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs LG Ultragear 24GS65F 24 inch Full HD Monitor
AOC 24G4 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs Dell SE2425HG 23.8 inch Full HD Gaming MonitorAOC 24G4 23.8 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | 24G4 |
| Dimensions | 540 x 325 x 50.6 mm |
| Depth with Stand | 239.7 mm |
| Height with Stand | 495.1 mm |
| Weight | 2.55 kg |
| Weight with Stand | 3.96 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | HDR10 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 0.5 ms |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Adaptive Sync | Yes, NVIDIA G-Sync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 126% sRGB, 113% NTSC |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















