





AOC C32G2AE/BK 32 inch Full HD Curved Gaming Monitor
$739 • Out Of Stock • By AOC
AOC C32G2AE/BK 32 inch Full HD Curved Gaming Monitor is a 31.5 in Curved VA Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 165 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$739
Search
AOC C32G2AE/BK 32 inch Full HD Curved Gaming Monitor price in United States is $739. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 31.5 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
OUT OF STOCK
AOC C32G2AE/BK 32 inch Full HD Curved Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 84.98 mmAverage
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 31.5 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- ~ 70 PPILow
- 1 ms Response Time
- 165 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2, VGA, Audio In
- Speaker Inbuilt
AOC C32G2AE/BK 32 inch Full HD Curved Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor
LG 27U631A-B 27 inch Quad HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming MonitorAOC C32G2AE/BK 32 inch Full HD Curved Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | C32G2AE/BK |
| Dimensions | 709.9 x 425.5 x 84.98 mm |
| Depth with Stand | 244.9 mm |
| Height with Stand | 524.4 mm |
| Weight with Stand | 7.4 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| PPI | ~ 70 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, Low Blue Light |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 165 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | WLED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 123% sRGB, 91% Adobe RGB, 85% NTSC |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
| Audio In | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 5W |
Extra
| Sales Package | Monitor, HDMI Cable, DisplayPort Cable, Power Cable |
| Other Features | Height Adjustable, Pivot Support, G-menu, Game Modes (RTS, FPS, Racing, Gamer 1, Gamer 2) |
| Stand Tilt | -5°~23° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















