

Apple Studio Display 27 inch Ultra HD 5K Monitor
$1,665.51 • Out Of Stock • By Apple
Apple Studio Display 27 inch Ultra HD 5K Monitor price in United States starts from $1,665.51.
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,665.51
Search
Features
- 27 in Display
- 5120 x 2880 pixels (5K UHD+)
- 1 billion Colors
- 4 x USB Type-C
- Plug And Play
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
Apple Studio Display 27 inch Ultra HD 5K Monitor Specs
General
- 5K Retina display Monitor
- Thickness: 31 mmSlim
- 5.5 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesSmall
- 5120 x 2880 pixels (5K UHD+)Good
- 1.778:1, 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 12 MP Camera
- 4 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
- Speaker Inbuilt
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWMG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor
Alienware AW2524H 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD MonitorApple Studio Display 27 inch Ultra HD 5K Monitor Full Specs
General
| Model | Studio Display, 2022 |
| Dimensions | 597.73 x 336.22 x 31 mm |
| Depth with Stand | 168 mm |
| Height with Stand | 478 mm |
| Weight | 5.5 kg |
| Weight with Stand | 6.3 kg |
| Panel Type | IPS |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 1.778:1, 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Display Type | 5K Retina display |
| Resolution | 5120 x 2880 pixels (5K UHD+) |
| Brightness | 600 cd/m² |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 1 billion |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 4 x USB Type-C |
Input
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Camera | Yes, 12 MP |
Extra
| Other Features | Security lock slot |
| Stand Tilt | −5° to +25° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| Plug and Play | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











