





Asus ProArt PA248Q 24 inch WUXGA Monitor
$299 • View Prices • By Asus
Asus ProArt PA248Q 24 inch WUXGA Monitor is a 24 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1200 pixels (WUXGA) resolution and a 75 Hz refresh rate. It has a 6 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v1.4, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare, VGA and DVI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus ProArt PA248Q 24 inch WUXGA Monitor price in United States is $299. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 24 in Display
- 1920 x 1200 pixels (WUXGA)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 1 x HDMI v1.4
- Plug And Play
Asus ProArt PA248Q 24 inch WUXGA Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 62 mmAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 24 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixels (WUXGA)Poor
- 6 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 16:10 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.2, VGA
Asus ProArt PA248Q 24 inch WUXGA Monitor Prices
4% (price dropped by $12 in one month)
Asus ProArt PA248Q 24 inch WUXGA Monitor Price History
You can check the price history of Asus ProArt PA248Q 24 inch WUXGA Monitor below. The current price is $299. Over the past month, there has been a decrease of $12 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27WCS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor
HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor vs HP E27 G5 27 inch Full HD Monitor
MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWMG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming MonitorAsus ProArt PA248Q 24 inch WUXGA Monitor Full Specs
General
| Series | ProArt |
| Model | PA248Q |
| Dimensions | 557.2 x 362.8 x 62 mm |
| Depth with Stand | 235 mm |
| Height with Stand | 416.3 mm |
| Weight with Stand | 6.4 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24 inches |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, Low Blue Light |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels (WUXGA) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 6 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 4 x USB Type-A |
| USB Port Details | 4 x USB 3.0 Type-A, 1 x USB Type-B (Upstream) |
| VGA | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| DVI | Yes |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| Plug and Play | Yes |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















