





ASUS ProArt PA278CV 27 inch WQHD Monitor
$279 • Out Of Stock • By Asus
ASUS ProArt PA278CV 27 inch WQHD Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 75 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 1 x HDMI v1.4, 2 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$279
Search
ASUS ProArt PA278CV 27 inch WQHD Monitor price in United States is $279. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 2 x Display Port v1.2
- 1 x HDMI v1.4
OUT OF STOCK
ASUS ProArt PA278CV 27 inch WQHD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 54 mmAverage
- 5.8 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- ~ 109 PPIAverage
- 5 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v1.4, 2 x Display Port v1.2, Audio Out
- Speaker Inbuilt
ASUS ProArt PA278CV 27 inch WQHD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG 27U631A-B 27 inch Quad HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD MonitorASUS ProArt PA278CV 27 inch WQHD Monitor Full Specs
General
| Series | ProArt |
| Model | PA278CV |
| Dimensions | 615 x 372 x 54 mm |
| Depth with Stand | 228 mm |
| Height with Stand | 524 mm |
| Weight | 5.8 kg |
| Weight with Stand | 8.7 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 109 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Free, Low Blue Light |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 350 nits |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 4 x USB Type-A |
| USB Port Details | 4 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB Type-C (DP Alt Mode, 65W Power Delivery) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 2 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Audio Out | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Color pre-calibration report, DisplayPort cable, Power cord, Quick start guide, USB-C cable, Warranty Card, Welcome Card |
| Other Features | ProArt Chroma Tune, VRR Technology, QuickFit, ProArt Palette, Color Accuracy, Trace Free Technology |
| Stand Tilt | -5°~35° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















