




Asus TUF Gaming VG27AQA1A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
$229.99 • View Prices • By Asus
Asus TUF Gaming VG27AQA1A 27 inch Quad HD Gaming Monitor is a 27 in VA Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 170 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.2, Anti-Glare, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus TUF Gaming VG27AQA1A 27 inch Quad HD Gaming Monitor price in United States is $229.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
Asus TUF Gaming VG27AQA1A 27 inch Quad HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 50.5 mmSlim
- 3.85 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 1 ms Response Time
- 170 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
- Speaker Inbuilt
Asus TUF Gaming VG27AQA1A 27 inch Quad HD Gaming Monitor Prices
15% (price dropped by $33 in one month)
Asus TUF Gaming VG27AQA1A 27 inch Quad HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of Asus TUF Gaming VG27AQA1A 27 inch Quad HD Gaming Monitor below. The current price is $229.99. Over the past month, there has been a decrease of $33 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

HP V24v G5 23.8 inch Full HD Monitor vs LG UltraGear 27GS50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI MAG 272F 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Gigabyte M27QA 27 inch Quad HD Gaming MonitorAsus TUF Gaming VG27AQA1A 27 inch Quad HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | VG27AQA1A |
| Dimensions | 615.2 x 366.4 x 50.5 mm |
| Depth with Stand | 213.5 mm |
| Height with Stand | 454.9 mm |
| Weight | 3.85 kg |
| Weight with Stand | 4.65 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, Flicker Free, Low Blue Light, Trace Free Technology |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 170 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 cd/㎡ |
| Backlight | LED Backlit |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Other Features | GameVisual, Extreme Low Motion Blur, VRR Technology, GameFast Input technology, Shadow Boost, DisplayWidget |
| Stand | Monitor, DisplayPort cable, HDMI cable, Power adapter, Power cord, Quick start guide, Warranty Card |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















