






ASUS VA34VCPSR 34 inch WQHD LED Business Monitor
$391.74 • Out Of Stock • By Asus
ASUS VA34VCPSR 34 inch WQHD LED Business Monitor price in United States starts from $391.74.
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$391.74
Search
Features
- 34 in Display
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)
- Curved Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI v2.1
- Anti Glare
OUT OF STOCK
ASUS VA34VCPSR 34 inch WQHD LED Business Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Curved
- Thickness: 106.7 mmThick
- 6.4 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 34 inchesLarge
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)Average
- 4 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
- Ethernet (LAN)
- Speaker Inbuilt
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

ASUS VA34VCPSR 34 inch WQHD LED Business Monitor vs LG Ultragear 34GP63A 34 inch Quad HD Curved Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG Ultragear 34GX900A-B 34 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DW 34 inch WQHD QD-OLED Gaming Monitor
Samsung Odyssey G7 G75F LS37FG75DENXZA 37 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI MAG 321CUPDF 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming MonitorASUS VA34VCPSR 34 inch WQHD LED Business Monitor Full Specs
General
| Model | VA34VCPSR |
| Dimensions | 809 x 365.8 x 106.7 mm |
| Depth with Stand | 265 mm |
| Height with Stand | 511 mm |
| Weight | 6.4 kg |
| Weight with Stand | 9.32 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 34 inches |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10 Support, Flicker-Free |
| Display Type | LED |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels (WQHD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 300cd/㎡ |
| Backlight | LED |
| Adaptive Sync | Yes |
| Color Gamut | 1073.7M (10 bit) |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| USB Port Details | 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Ethernet | Yes |
Input
| Speakers | 2Wx2 |
Extra
| Stand Tilt | +35° ~ -5° |
| Wall Mounting | 100x100mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















