




LG Ultragear 34GP63A 34 inch Quad HD Curved Monitor
$306.73 • Out Of Stock • By LG
LG Ultragear 34GP63A 34 inch Quad HD Curved Monitor price in United States starts from $306.73.
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$306.73
Search
Features
- 34 in Display
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
OUT OF STOCK
LG Ultragear 34GP63A 34 inch Quad HD Curved Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Curved
- Thickness: 91.44 mmThick
- 5.81 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 34 inchesLarge
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)Average
- ~ 110 PPIAverage
- 5 ms Response Time
- 160 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

LG Ultragear 34GP63A 34 inch Quad HD Curved Monitor vs LG UltraWide 34WR50QK 34 inch WQHD Curved Monitor
LG Ultragear 34GP63A 34 inch Quad HD Curved Monitor vs MSI MAG 342CQR E2 34 inch UWQHD Curved Gaming Monitor
LG Ultragear 34GP63A 34 inch Quad HD Curved Monitor vs MSI MAG 345CQRF E20 34 inch UWQHD Curved Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
HP E27 G5 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sw 27 inch Full HD MonitorLG Ultragear 34GP63A 34 inch Quad HD Curved Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | Ultragear |
| Model | 34GP63A |
| Dimensions | 792.48 x 358.14 x 91.44 mm |
| Depth with Stand | 312.42 mm |
| Height with Stand | 462.28 mm |
| Weight | 5.81 kg |
| Weight with Stand | 7.89 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 34 inches |
| PPI | ~ 110 PPI |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1800R Curvature, Flicker Safe, Black Stabilizer, HDR 10, Motion Blur Reduction Technology |
| Display Type | LED |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels (WQHD) |
| Max Refresh Rate | 160 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 240 nits (Min), 300 nits (Typ) |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 7W |
Extra
| Other Features | Dynamic Action Sync, Reader Mode, Dual Controller, On Screen Control (OSC), Auto Input Switch, Smart Energy Saving |
| Stand Tilt | -5˚~15˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














