




Asus VZ229H 21.5 inch Full HD Monitor
$189 • Out Of Stock • By Asus
Asus VZ229H 21.5 inch Full HD Monitor is a 21.5 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 75 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include 1 x HDMI v1.4, Anti-Glare, Built-in Speakers, Headphone Jack and VGA.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$189
Search
Asus VZ229H 21.5 inch Full HD Monitor price in United States is $189. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 21.5 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus VZ229H 21.5 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 36 mmSlim
- 2.55 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 21.5 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 5 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, VGA
- Speaker Inbuilt
Asus VZ229H 21.5 inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming MonitorAsus VZ229H 21.5 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | VZ229H |
| Dimensions | 498 x 302 x 36 mm |
| Depth with Stand | 210 mm |
| Height with Stand | 380 mm |
| Weight | 2.55 kg |
| Weight with Stand | 2.8 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 21.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, Flicker Free |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Input
| Speakers | 2 x 1.5W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Audio cable, Power adapter, Power cord, Quick start guide, VGA cable, Warranty Card, HDMI cable |
| Other Features | GamePlus, QuickFit, Color Temp. Selection, Trace Free Technology |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















