





Dell E2225HM 21.5 inch Full HD Monitor
$73.51 • View Prices • By Dell
Dell E2225HM 21.5 inch Full HD Monitor price in United States starts from $73.51.
- Share
$73.51
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 21.5 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
Dell E2225HM 21.5 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 50.37 mmThick
- 2.29 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 21.5 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- ~ 103 PPIHigh
- 5 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.2, VGA
Dell E2225HM 21.5 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Dell E2225HM 21.5 inch Full HD Monitor below. The current price is $7,099. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Dell E2225HM 21.5 inch Full HD Monitor vs Dell SE2225HM 22 inch Full HD Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW2524H 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming MonitorDell E2225HM 21.5 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | E2225HM |
| Dimensions | 491.86 x 288.6 x 50.37 mm |
| Depth with Stand | 171 mm |
| Height with Stand | 376.88 mm |
| Weight | 2.29 kg |
| Weight with Stand | 2.92 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 21.5 inches |
| PPI | ~ 103 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Edgelight System |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand, Power Cable, 1 x DisplayPort-DisplayPort cable - 1.80 m, Quick Start guide, Safety Information |
| Stand Tilt | -5°~21° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















