




Dell U2424HE 23.8 Inch Full HD Monitor
$260.88 • View Prices • By Dell
Dell U2424HE 23.8 Inch Full HD Monitor price in United States starts from $260.88.
- Share
$260.88
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 4 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI v1.4
Dell U2424HE 23.8 Inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 49.1 mmSlim
- 3.98 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Poor
- ~ 92.53 PPILow
- 5 ms Response Time
- 120 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 4 x USB Type-C
- 1 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.4, Audio Out
- Ethernet (LAN)
Dell U2424HE 23.8 Inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Dell U2424HE 23.8 Inch Full HD Monitor below. The current price is $25,115. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Dell U2424HE 23.8 Inch Full HD Monitor vs Dell UltraSharp U2424H 24 inch Full HD Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs LG Ultragear 27G411A-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 34GX900A-B 34 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DW 34 inch WQHD QD-OLED Gaming MonitorDell U2424HE 23.8 Inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | U2424HE |
| Dimensions | 538.64 x 311.21 x 49.1 mm |
| Depth with Stand | 181.75 mm |
| Height with Stand | 496.53 mm |
| Weight | 3.98 kg |
| Weight with Stand | 5.91 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| PPI | ~ 92.53 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Ambient Light Sensor, Flicker Free |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 120 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Edgelight System |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 4 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (Upstream, DisplayPort, 90W Power Delivery), 1 x USB Type-C (Upstream, 10 Gbps), 3 x USB 3.2 Gen 2 Type-A (Downstream), 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A (BC1.2, Downstream), 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (Downstream) |
| Other Ports | 1 x DisplayPort Out |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Ethernet | Yes |
| Audio Out | Yes |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand Riser, Stand Base, 1 x Power cable, 1 x DisplayPort 1.4 cable - 1.8 m, 1 x USB Type-C to USB Type-C Gen 2 cable - 1 m, 1 x USB Type-A to USB Type-C Gen 2 cable - 1 mQuick setup guide Safety, Environmental and Regulatory Information, Factory calibration report |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, Dell Display Manager |
| Stand Tilt | -5°~21° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














