





Dell UltraSharp U2424H 24 inch Full HD Monitor
$228.67 • View Prices • By Dell
Dell UltraSharp U2424H 24 inch Full HD Monitor price in United States starts from $228.67.
- Share
$228.67
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 2 x USB Type-C
- 2 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI
Dell UltraSharp U2424H 24 inch Full HD Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 49.1 mmAverage
- 3.52 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- ~ 92 PPIAverage
- 5 ms Response Time
- 120 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- 1 x HDMI, 2 x Display Port v1.4
- Ethernet (LAN)
Dell UltraSharp U2424H 24 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Dell UltraSharp U2424H 24 inch Full HD Monitor below. The current price is $21,888. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Dell UltraSharp U2424H 24 inch Full HD Monitor vs Dell S2425HSM 24 inch Full HD Monitor
Dell UltraSharp U2424H 24 inch Full HD Monitor vs Dell P2425 24 inch WUXGA Monitor
Dell UltraSharp U2424H 24 inch Full HD Monitor vs Dell SE2426HG 24 inch Full HD Gaming Monitor
Dell UltraSharp U2424H 24 inch Full HD Monitor vs BenQ GW2786TC 27 inch Full HD Monitor
Dell UltraSharp U2424H 24 inch Full HD Monitor vs Dell P2425H 24 inch Full HD Monitor
Dell UltraSharp U2424H 24 inch Full HD Monitor vs Dell U2424HE 23.8 Inch Full HD MonitorDell UltraSharp U2424H 24 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | UltraSharp |
| Model | U2424H |
| Dimensions | 538.64 x 311.21 x 49.1 mm |
| Depth with Stand | 181.75 mm |
| Height with Stand | 496.53 mm |
| Weight | 3.52 kg |
| Weight with Stand | 5.38 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| PPI | ~ 92 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, Flicker Free Technology, Auto Brightness & Color Temperature Adjustment |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 120 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 85% DCI-P3, 100% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-A (10 Gbps, BC 1.2), 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (Downstream, 15W Power Delivery), 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 2 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Ethernet | Yes |
Extra
| Sales Package | Monitor, Stand Riser, Stand Base, Quick setup guide, Safety, Environmental and Regulatory Information, Factory calibration report, 1 x Power cable, 1 x DisplayPort 1.4 cable - 1.8 m, 1 x USB Type-A to USB Type-C Gen 2 cable - 1 m |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, Dell Display Manager |
| Stand Tilt | -5°~21° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















