





HP Series 5 527sw 27 inch Full HD Monitor
$141 • View Prices • By HP
HP Series 5 527sw 27 inch Full HD Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include 2 x HDMI v1.4, Anti-Glare, Built-in Speakers and VGA.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
HP Series 5 527sw 27 inch Full HD Monitor price in United States is $141. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1500:1 (Static), 10000000:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- 2 x HDMI v1.4
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
HP Series 5 527sw 27 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 35.6 mmSlim
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- ~ 82 PPILow
- 5 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 2 x HDMI v1.4, VGA
- Speaker Inbuilt
HP Series 5 527sw 27 inch Full HD Monitor Prices
20% (price dropped by $28 in one month)
HP Series 5 527sw 27 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of HP Series 5 527sw 27 inch Full HD Monitor below. The current price is $141. Over the past month, there has been a decrease of $28 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
LG 27U631A-B 27 inch Quad HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279QM 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACDNG 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
Asus VY249HGR 23.8 inch Full HD Gaming Monitor vs LG 24GS60F-B 24 inch Full HD Gaming MonitorHP Series 5 527sw 27 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Series | Series 5 |
| Model | 527sw |
| Dimensions | 607.9 x 356 x 35.6 mm |
| Depth with Stand | 188.2 mm |
| Height with Stand | 437.3 mm |
| Weight with Stand | 3.2 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 82 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HP Eye Ease, Flicker Free |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1500:1 (Static), 10000000:1 (Dynamic) |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Backlight | Edge-lit |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 2 x HDMI v1.4 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, HDMI Cable, Power Adapter, AC Power Cord, Document Kit |
| Stand Tilt | -5°~25° |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















