


Lenovo ThinkVision S22-4e 22 inch Full HD Monitor
$68.18 • View Prices • By Lenovo
Lenovo ThinkVision S22-4e 22 inch Full HD Monitor price in United States starts from $68.18.
- Share
$68.18
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 22 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1300:1 Contrast Ratio
- HDMI
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
Lenovo ThinkVision S22-4e 22 inch Full HD Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 52.7 mmThick
- 2.5 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 22 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 4 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:09 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- HDMI, VGA
- Speaker Inbuilt
Lenovo ThinkVision S22-4e 22 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of Lenovo ThinkVision S22-4e 22 inch Full HD Monitor below. The current price is $6,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkVision S22-4e 22 inch Full HD Monitor vs Samsung Essential S3 LS22F320GAWXXL 22 inch Full HD Monitor
Lenovo ThinkVision S22-4e 22 inch Full HD Monitor vs BenQ GW2291 22 inch Full HD Monitor
Lenovo ThinkVision S22-4e 22 inch Full HD Monitor vs Lenovo L22i-40 21.5 Inch Full HD Monitor
Lenovo ThinkVision S22-4e 22 inch Full HD Monitor vs LG 22MR410 21.45 inch Full HD Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWMG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming MonitorLenovo ThinkVision S22-4e 22 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Series | L Series |
| Model | L22-4e |
| Dimensions | 489.3 x 296.8 x 52.7 mm |
| Depth with Stand | 174 mm |
| Height with Stand | 379.4 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Weight with Stand | 2.8 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 22 inches |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 250 Nits |
| Number of Colors | 16.7 M Colors |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Display Port | No |
| HDMI | HDMI Port |
Extra
| Sales Package | 1N Monitor, 1N HDMI Cable, 1N Power Cable, 1N Warranty Booklet, 1N Quick Setup Guide |
| Stand Tilt | -5°/+22° |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












