






LG 24BA650-B 24 inch Full HD Monitor
$234.19 • View Prices • By LG
LG 24BA650-B 24 inch Full HD Monitor is a 23.8 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time. Notable features include USB-C, 1 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG 24BA650-B 24 inch Full HD Monitor price in United States is $234.19. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 910:1 (Min), 1300:1 (Typ) Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI v2.0
LG 24BA650-B 24 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 50 mmSlim
- 3.8 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 23.8 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 5 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 5 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
- Speaker Inbuilt
LG 24BA650-B 24 inch Full HD Monitor Prices
1% (price dropped by $3 in one month)
LG 24BA650-B 24 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of LG 24BA650-B 24 inch Full HD Monitor below. The current price is $234.19. Over the past month, there has been a decrease of $3 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDP 27 inch Quad HD OLED Monitor
Samsung Odyssey OLED G6 LS27DG600SUXEN 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279QM 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACDNG 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming MonitorLG 24BA650-B 24 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | 24BA650-B |
| Dimensions | 539.6 x 323 x 50 mm |
| Depth with Stand | 250 mm |
| Height with Stand | 517.5 mm |
| Weight | 3.8 kg |
| Weight with Stand | 6.6 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Flicker Safe, Reader Mode |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 910:1 (Min), 1300:1 (Typ) |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 200 nits (Min), 250 nits (Typ) |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 5 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (DisplayPort, 65W Power Delivery), 4 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream), 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-B (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Other Features | Built in KVM, Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, 3-Side Virtually Borderless Design, Color Weakness, Black Stabilizer, Auto Input Switch, Dynamic Action Sync, Smart Energy Saving |
| Stand Tilt | -5°~21° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















