





LG Ultragear 27GP750-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
$289.98 • Out Of Stock • By LG
LG Ultragear 27GP750-B 27 inch Full HD Gaming Monitor is a 27 in IPS LED Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 240 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$289.98
Search
LG Ultragear 27GP750-B 27 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $289.98. The lowest price is available at Newegg.
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 700:1 (Min.), 1000:1 (Typ.) Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
OUT OF STOCK
LG Ultragear 27GP750-B 27 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 50.8 mmSlim
- 3.9 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- ~ 81 PPILowest
- 1 ms Response Time
- 240 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- NVIDIA G-SYNC, AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
LG Ultragear 27GP750-B 27 inch Full HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
LG 27U631A-B 27 inch Quad HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming MonitorLG Ultragear 27GP750-B 27 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | UltraGear |
| Model | 27GP750-B |
| Dimensions | 614.68 x 365.76 x 50.8 mm |
| Depth with Stand | 292.1 mm |
| Height with Stand | 464.82 mm |
| Weight | 3.9 kg |
| Weight with Stand | 5.98 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| PPI | ~ 81 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Black Stabilizer, Flicker Safe, Reader Mode, Color Calibrated, HDR 10, FreeSync (Low Frame Compensation) |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 700:1 (Min.), 1000:1 (Typ.) |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 320cd/m² (Min), 400cd/m² (Typ) |
| Backlight | W-LED |
| Adaptive Sync | Yes, NVIDIA G-SYNC, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | sRGB 99% (CIE1931) |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Other Features | Onscreen Control, Auto Input Switch, Smart Energy Saving |
| Stand Tilt | 5°~15° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















