






LG UltraGear 27GR95QE-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
$1,420.8 • Out Of Stock • By LG
LG UltraGear 27GR95QE-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor is a 27 in Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 240 Hz refresh rate. It has a 0.03 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,420.8
Search
LG UltraGear 27GR95QE-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor price in United States is $1,420.8. The lowest price is available at Walmart.
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1500000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI
- Anti Glare
OUT OF STOCK
LG UltraGear 27GR95QE-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 45.3 mmSlim
- 5.05 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- OLED Panel
- 27 inchesSmallest
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Bad
- 0.03 ms Response Time
- 240 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-SYNC Compatible
Connectivity
- 3 x USB 3.0
- 2 x HDMI, 1 x Display Port v1.4
LG UltraGear 27GR95QE-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sw 27 inch Full HD Monitor
LG Ultragear 34GX900A-B 34 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DW 34 inch WQHD QD-OLED Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
Asus TUF Gaming VG279QM 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACDNG 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming MonitorLG UltraGear 27GR95QE-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | 27GR95QE-B |
| Dimensions | 604.4 x 350.6 x 45.3 mm |
| Depth with Stand | 258 mm |
| Height with Stand | 574.4 mm |
| Weight | 5.05 kg |
| Weight with Stand | 7.35 kg |
| Panel Type | OLED |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR 10, Flicker Free |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 1500000:1 |
| Response Time | 0.03 ms |
| Brightness | 160 nits (Min), 200 nits (Typ) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-SYNC Compatible |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 98.5% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 2 x USB 3.0 Type-A (Downstream), 1 x USB 3.0 Type-B (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI Port |
Extra
| Other Features | Auto Input Switch, Black Stabilizer, Color Weakness, Dynamic Action Sync, HW Calibration Ready, Crosshair, FPS Counter, RGB LED Lighting, Reader Mode, VRR |
| Stand Tilt | Yes |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















