







LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor
$979.99 • View Prices • By LG
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor is a 39 in Curved OLED Monitor. It has a 3440 x 1440 pixels (WQHD) resolution and a 240 Hz refresh rate. It has a 0.03 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor price in United States is $979.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 39 in Display
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 1,500,000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 2 x HDMI
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor Specs
General
- OLED Monitor
- Form Factor: Curved
- Thickness: 198 mmThick
- 7.3 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- OLED Panel
- 39 inchesLarge
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)Poor
- 0.03 ms Response Time
- 240 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync, NVIDIA G-Sync Compatible
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI, 1 x Display Port v1.4
- Ethernet (LAN), Wi-Fi, Bluetooth
- Speaker Inbuilt
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor Prices
8% (price increased by $82 in one month)
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor Price History
You can check the price history of LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor below. The current price is $979.99. Over the past month, there has been a increase of $82 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG32WCS 32 inch Quad HD Gaming MonitorLG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | Ultragear |
| Model | 39GX90SA-W |
| Dimensions | 888 x 404 x 198 mm |
| Depth with Stand | 323 mm |
| Height with Stand | 496 mm |
| Weight | 7.3 kg |
| Weight with Stand | 11.45 kg |
| Panel Type | OLED |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 39 inches |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR10, Automatic brightness sensor |
| Display Type | OLED |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels (WQHD) |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 1,500,000:1 |
| Response Time | 0.03 ms |
| Brightness | 275 nits |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync, NVIDIA G-Sync Compatible |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 98.5% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A (Downstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI Port |
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Yes, Wi-Fi 5 (IEEE802.11a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
Input
| Speakers | 2 x 7W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Power Cable, HDMI Cable, Display Port Cable, USB-C Cable, Remote control, Batteries, Quick Setup Guide, Warranty |
| Other Features | WebOS 24, Blue light reduction mode, Smart Energy Saving, Dynamic Tone Mapping, Factory Calibrated, Picture in Picture, Picture by Picture, Virtual Sound, Auto Volume Leveling, Remote control, LG ThinQ App, Wireless Screen Share (Miracast), Apple Airplay, Web browser, Remote Desktop, Variable refresh rate, Black Stabilizer, Ambient LightFPS Counter |
| Stand Tilt | -8°~15° |
| Wall Mounting | 100×100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















