




MSI MAG 275CF X24 27 inch Full HD Gaming Monitor
$139.99 • View Prices • By MSI
MSI MAG 275CF X24 27 inch Full HD Gaming Monitor is a 27 in Curved VA Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 240 Hz refresh rate. It has a 0.5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0b, 1 x DisplayPort v1.2a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI MAG 275CF X24 27 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $139.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 4000:1, 100000000:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2a
- 2 x HDMI v2.0b
- Anti Glare
MSI MAG 275CF X24 27 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 101.9 mmThick
- 1 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 0.5 ms Response Time
- 240 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0b, 1 x Display Port v1.2a
MSI MAG 275CF X24 27 inch Full HD Gaming Monitor Prices
1% (price dropped by $2 in one month)
MSI MAG 275CF X24 27 inch Full HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of MSI MAG 275CF X24 27 inch Full HD Gaming Monitor below. The current price is $139.99. Over the past month, there has been a decrease of $2 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
LG 27U631A-B 27 inch Quad HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD Monitor
MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWMG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming MonitorMSI MAG 275CF X24 27 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | MAG 275CF X24 |
| Dimensions | 611.5 x 366.1 x 101.9 mm |
| Depth with Stand | 249.7 mm |
| Height with Stand | 439.1 mm |
| Weight with Stand | 4.65 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1500R Curvature, HDR Ready |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 4000:1, 100000000:1 (Dynamic) |
| Response Time | 0.5 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 85% Adobe RGB, 85% DCI-P3, 111% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0b Port |
Extra
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















