




MSI MAG 276CXF 27 Inch Full HD Curved Gaming Monitor
$129.99 • View Prices • By MSI
MSI MAG 276CXF 27 Inch Full HD Curved Gaming Monitor is a 27 in Curved VA Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 280 Hz refresh rate. It has a 0.5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0b, 1 x DisplayPort v1.4a, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI MAG 276CXF 27 Inch Full HD Curved Gaming Monitor price in United States is $129.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 1.07 B Colors
- Curved Monitor
- 4000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.4a
- 2 x HDMI v2.0b
- Anti Glare
MSI MAG 276CXF 27 Inch Full HD Curved Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 90.4 mmThick
- 3.56 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 0.5 ms Response Time
- 280 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0b, 1 x Display Port v1.4a
MSI MAG 276CXF 27 Inch Full HD Curved Gaming Monitor Prices
5% (price dropped by $6 in one month)
MSI MAG 276CXF 27 Inch Full HD Curved Gaming Monitor Price History
You can check the price history of MSI MAG 276CXF 27 Inch Full HD Curved Gaming Monitor below. The current price is $129.99. Over the past month, there has been a decrease of $6 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs LG Ultragear 27G411A-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG248QSG Ace 24 inch Full HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey G7 G75F LS40FG75DENXZA 40 inch Ultra HD 4K Ultrawide Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming MonitorMSI MAG 276CXF 27 Inch Full HD Curved Gaming Monitor Full Specs
General
| Series | MAG |
| Model | 276CXF |
| Dimensions | 610.5 x 362.5 x 90.4 mm |
| Depth with Stand | 249.8 mm |
| Height with Stand | 451.6 mm |
| Weight | 3.56 kg |
| Weight with Stand | 3.95 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 1500R Curvature, HDR Ready |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 280 Hz |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Response Time | 0.5 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 80% Adobe RGB, 78% DCI-P3, 102% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4a |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0b Port |
Extra
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















