





MSI PRO MP245V 24 inch Full HD Monitor
$139.99 • View Prices • By MSI
MSI PRO MP245V 24 inch Full HD Monitor is a 23.8 in VA Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time. Notable features include 1 x HDMI v1.4b, Anti-Glare, Headphone Jack and VGA.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
MSI PRO MP245V 24 inch Full HD Monitor price in United States is $139.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 23.8 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 4000:1 Contrast Ratio
- 1 x HDMI v1.4b
- Anti Glare
- 3 Year Warranty
MSI PRO MP245V 24 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 23.8 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4b, VGA
MSI PRO MP245V 24 inch Full HD Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
MSI PRO MP245V 24 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of MSI PRO MP245V 24 inch Full HD Monitor below. The current price is $139.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279QM 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACDNG 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G6 LS27DG600SUXEN 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQ5A 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG Ultragear 34GX900A-B 34 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DW 34 inch WQHD QD-OLED Gaming MonitorMSI PRO MP245V 24 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | PRO MP245V |
| Depth with Stand | 198.3 mm |
| Height with Stand | 414.1 mm |
| Weight with Stand | 2.68 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 23.8 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Less Blue Light, Anti Flicker |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 95.9% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
Extra
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















