





Samsung Odyssey G8 G80HS LS32HG806ESXXS 32 inch 6K Gaming Monitor
$1,738 • Coming Soon • By Samsung
Samsung Odyssey G8 G80HS LS32HG806ESXXS 32 inch 6K Gaming Monitor is an upcoming 32 in IPS Monitor. It has a 6144 x 3456 pixels (6K UHD+) resolution. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v2.1 and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This is an Upcoming Monitor.
Samsung Odyssey G8 G80HS LS32HG806ESXX… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Samsung Odyssey G8 G80HS LS32HG806ESXX… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Samsung Odyssey G8 G80HS LS32HG806ESXXS 32 inch 6K Gaming Monitor expected price in United States is $1,738.
Features
- 32 in Display
- 6144 x 3456 pixels (6K UHD+)
- 1 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v2.1
- 2 x HDMI v2.1
- 3 Year Warranty
UPCOMING
Samsung Odyssey G8 G80HS LS32HG806ESXXS 32 inch 6K Gaming Moni… Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 59.6 mmSlim
- 4.9 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 32 inchesAverage
- 6144 x 3456 pixels (6K UHD+)Best
- 1 ms Response Time
- 6K@165 Hz / 3K@330 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-Sync Compatible
Connectivity
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v2.1
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWMG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG248QSG Ace 24 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 271QPX QD-OLED 27 inch Quad HD Monitor
MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming MonitorSamsung Odyssey G8 G80HS LS32HG806ESXXS 32 inch 6K Gaming Moni… Full Specs
General
| Series | Odyssey G8 G80HS |
| Model | LS32HG806ESXXS |
| Dimensions | 714.5 x 422.3 x 59.6 mm |
| Depth with Stand | 263.9 mm |
| Height with Stand | 595.4 mm |
| Weight | 4.9 kg |
| Weight with Stand | 7.4 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 32 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | HDR10, HDR10+ Gaming, Flicker Free |
| Resolution | 6144 x 3456 pixels (6K UHD+) |
| Max Refresh Rate | 6K@165 Hz / 3K@330 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 350 nits (Typ), 400 nits (Peak) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-Sync Compatible |
| Number of Colors | 1 B |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-B (Upstream), 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v2.1 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Other Features | Height Adjustable Stand, Eye Saver Mode, Dual Mode, Off Timer Plus, Black Equalizer, Virtual AIM Point, Core Sync, Super Arena Gaming UX, Auto Source Switch+ |
| Stand Tilt | -2˚~25˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















