





ViewSonic VX2776-4K-MHDU 27 Inch Full HD Monitor
$274.95 • View Prices • By ViewSonic
ViewSonic VX2776-4K-MHDU 27 Inch Full HD Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time. Notable features include USB-C, 1 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
ViewSonic VX2776-4K-MHDU 27 Inch Full HD Monitor price in United States is $274.95. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1300:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port
- 1 x HDMI v2.0
ViewSonic VX2776-4K-MHDU 27 Inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 46 mmSlim
- 3.5 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 1 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.0, 1 x Display Port, Audio Out
- Speaker Inbuilt
ViewSonic VX2776-4K-MHDU 27 Inch Full HD Monitor Prices
2% (price dropped by $5 in one month)
ViewSonic VX2776-4K-MHDU 27 Inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of ViewSonic VX2776-4K-MHDU 27 Inch Full HD Monitor below. The current price is $274.95. Over the past month, there has been a decrease of $5 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Compared With

MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
HP E27 G5 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sw 27 inch Full HD Monitor
Samsung Odyssey G7 G75F LS37FG75DENXZA 37 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI MAG 321CUPDF 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G6 LS27DG600SUXEN 27 inch Quad HD Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming MonitorViewSonic VX2776-4K-MHDU 27 Inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | VX2776-4K-MHDU |
| Dimensions | 615 x 358 x 46 mm |
| Depth with Stand | 437 mm |
| Height with Stand | 209 mm |
| Weight | 3.5 kg |
| Weight with Stand | 3.9 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 350 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (65W) |
| Display Port | 1 x Display Port |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
| Audio Out | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | Monitor, Power Cable, USB-C Cable, HDMI Cable, Quick Start Guide |
| Stand Tilt | -5º~22º |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















