


Bosch Series 6 KGN56LB42I 508 L 2 Star Double Door Refrigerator
$859.97 • View Prices • By Bosch
Bosch Series 6 KGN56LB42I 508 L 2 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $859.97.
- Share
$859.97
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Bottom Mounted Freezer
- Gross Capacity: 559 L & Net Capacity: 508 L Capacity
- Temp Display
- 2 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Frost Free
- Door Alarm
Bosch Series 6 KGN56LB42I 508 L 2 Star Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Bottom Mounted Freezer
- Gross Capacity: 559 L & Net Capacity: 508 L Capacity
- Temp Display
- 2 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Frost Free
- Door Alarm
General
| Brand | Bosch |
| Model | Series 6 KGN56LB42I |
| Type | Multi Door |
| Panel Display | Temp Display |
Design and Body
| Weight | 104.4 kg |
| Height | 193 cm |
| Width | 70 cm |
| Depth | 800 cm |
| Freezer Mounted | Bottom |
| Tempered Glass | Yes |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Shelf Material | Safety Glass |
| Ice Tray | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
Technical
| Capacity | Gross Capacity: 559 L & Net Capacity: 508 L, Refrigerator 400 L, Freezer 108 L |
| Compressor | Vario Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Noise Level | 42 dB |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 x Refrigerator, User Manual |
| Doors Count | 2 |
| Extra Features | Efficient Cooling Technology, Sleek Aesthetics Design, Stabilizer Free Operation, Home Connect, iService Remote, Remote Monitoring and Control, Bluetooth, Wi-Fi |
Power Features
| Voltage Required | AC 230V |
| Star Rating | 2 |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
Bosch Series 6 KGN56LB42I 508 L 2 Star Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Bosch Series 6 KGN56LB42I 508 L 2 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $82,300. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S26 Ultra (16GB RAM + 1TB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra (12GB RAM + 512GB)
Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB) vs Samsung Galaxy S25
Red Magic 11 Pro vs iQOO 15
Xiaomi Redmi Note 15 vs Honor 400 Lite
Samsung Galaxy A57 (12GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy A57
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












