




Electrolux EQE5400D-S 547 L French Door Refrigerator
$1,070.88 • View Prices • By Electrolux
Electrolux EQE5400D-S 547 L French Door Refrigerator price in United States starts from $1,070.88.
- Share
$1,070.88
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- French Door
- 547 L Capacity
- Electronic Touch Control Display
- 4 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Frost Free
- Deodorizer
Electrolux EQE5400D-S 547 L French Door Refrigerator Specs
- French Door
- 547 L Capacity
- Electronic Touch Control Display
- 4 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Frost Free
- Deodorizer
General
| Brand | Electrolux |
| Model | EQE5400D-S (600 Series) |
| Type | French Door |
| Panel Display | Electronic Touch Control Display |
Design and Body
| Weight | 96 kg |
| Height | 172.5 cm |
| Width | 89.6 cm |
| Depth | 73 cm |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 547 L, Refrigerator 397 L, Freezer 150 L |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Cooling 360 Degree |
| Noise Level | 42 dB |
Smart Features
| Additional Smart Features | Energy-Smart Technology |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Express Freezing | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 x Refrigerator U, 1 x User Manual, 1 x Warranty Car |
| Doors Count | 4 |
| Convertible | No |
| Deodorizer | Yes |
| Extra Features | XL Door Bins Fit More and Can Contain 4L Bottles, Flexible Fridge Space, Big Gallon Bin, Sphere Ice Tray, Egg Tray, GreenZone Seal Crisper |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V |
| Star Rating | 4 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Electrolux EQE5400D-S 547 L French Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Electrolux EQE5400D-S 547 L French Door Refrigerator below. The current price is $102,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Electrolux EQE5400D-S 547 L French Door Refrigerator vs Electrolux ETM5002C-B 503 L 1 Star Double Door Refrigerator
Electrolux EQE5400D-S 547 L French Door Refrigerator vs LG GLT6816ODPZ 674 L 1 Star Double Door Refrigerator
Samsung Galaxy S26 Plus (12GB RAM + 512GB) vs Vivo X300 Pro 5G
Xiaomi 17 Pro Max vs OnePlus 15
Apple iPhone 17 Pro (512GB) vs Xiaomi 17 Pro
Samsung Galaxy A36 5G vs Samsung Galaxy A37 5GDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














