






Godrej GL-D231ASAU 210 L 5 Star Single Door Refrigerator
$213.5 • View Prices • By Godrej
Godrej GL-D231ASAU 210 L 5 Star Single Door Refrigerator price in United States starts from $213.5.
- Share
$213.5
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 210 L Capacity
- 5 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
Godrej GL-D231ASAU 210 L 5 Star Single Door Refrigerator Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 210 L Capacity
- 5 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
General
| Brand | Godrej |
| Model | GL-D231ASAU |
| Type | Single Door |
| Launch Year | 2025 |
Design and Body
| Weight | 35 kg |
| Height | 125 cm |
| Width | 59.1 cm |
| Depth | 62 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Bar (Chrome) Handle |
| Body Material | Steel |
| Base Drawer | Yes |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 1 |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 210 L, Refrigerator 186 L, Freezer 24 L |
| Compressor | Smart Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Frost Free | Direct Cool |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 1 |
| Extra Features | Silent Operation, Runs on Solar Energy, Bigger Chiller Tray, Anti Rat Bite, Fast Ice Making, 21 L Vegetable Basket |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V |
| Power Consumption | 134 W |
| Star Rating | 5 |
| Star Rating Year | 2025 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Godrej GL-D231ASAU 210 L 5 Star Single Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Godrej GL-D231ASAU 210 L 5 Star Single Door Refrigerator below. The current price is $20,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Godrej GL-D231ASAU 210 L 5 Star Single Door Refrigerator vs Godrej RD EMARVEL 230E TDI 207 L 5 Star Single Door Refrigerator
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Samsung Galaxy A53 5G
Samsung Galaxy A26 5G (256GB) vs Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB)
Apple iPhone 17 (512GB) vs OnePlus 15
Samsung Galaxy Z Tri Fold vs Samsung Galaxy S26 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















