






LG GLD1816WOWR 180 L 1 Star Single Door Refrigerator
$162.7 • View Prices • By LG
LG GLD1816WOWR 180 L 1 Star Single Door Refrigerator price in United States starts from $162.7.
- Share
$162.7
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 180 L Capacity
- 1 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
- Normal Compressor
LG GLD1816WOWR 180 L 1 Star Single Door Refrigerator Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 180 L Capacity
- 1 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
- Normal Compressor
General
| Brand | LG |
| Model | GLD1816WOWR |
| Type | Single Door |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Weight | 36 kg |
| Height | 114.2 cm |
| Width | 53.4 cm |
| Depth | 63.3 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | External Bar Handle |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 1 |
Technical
| Capacity | 180 L |
| Compressor | Normal Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 1 |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V |
| Power Consumption | 189 Units per year |
| Star Rating | 1 |
| Star Rating Year | 2026 |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
LG GLD1816WOWR 180 L 1 Star Single Door Refrigerator Price History
You can check the price history of LG GLD1816WOWR 180 L 1 Star Single Door Refrigerator below. The current price is $15,498. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 18 Pro Max vs Apple iPhone 15 Pro Max
OnePlus 15 vs Realme GT 8 Pro
Samsung Galaxy S25 vs Samsung Galaxy S26 FE
Samsung Galaxy A56 5G vs Samsung Galaxy S23 Ultra
Xiaomi 17 Ultra vs Huawei Pura 80 Ultra
Samsung M80H 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65M80H) vs TCL QM6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM6K)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















