




Godrej RF EON 244CN RCIF 223 L 3 Star Double Door Refrigerator
$249.63 • View Prices • By Godrej
Godrej RF EON 244CN RCIF 223 L 3 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $249.63.
- Share
$249.63
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 223 L Capacity
- 3 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Frost Free
- Door Lock
Godrej RF EON 244CN RCIF 223 L 3 Star Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 223 L Capacity
- 3 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Frost Free
- Door Lock
General
| Brand | Godrej |
| Model | RF EON 244CN RCIF |
| Type | Multi Door |
Design and Body
| Weight | 47.5 kg |
| Height | 141 cm |
| Width | 60.7 cm |
| Depth | 63.6 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Pocket Handle |
| Body Material | Steel |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes, LED |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Chiller Tray | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 1 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 223 L |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 2 |
Power Features
| Voltage Required | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 195 W |
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2025 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Godrej RF EON 244CN RCIF 223 L 3 Star Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Godrej RF EON 244CN RCIF 223 L 3 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $23,890. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Godrej RF EON 244CN RCIF 223 L 3 Star Double Door Refrigerator vs Godrej RT EONVALOR 260C RCIF 223 L 3 Star Double Door Refrigerator
Godrej RF EON 244CN RCIF 223 L 3 Star Double Door Refrigerator vs Samsung RT28C3733S8 236 L 3 Star Double Door Refrigerator

Samsung Galaxy S26 vs Samsung Galaxy Z Fold 7
Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Xiaomi 17 Ultra vs Huawei Pura 80 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














