



Haier HEB-243GB-P 237 L 3 Star Double Door Refrigerator
$267.4 • View Prices • By Haier
Haier HEB-243GB-P 237 L 3 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $267.4.
- Share
$267.4
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Bottom Mounted Freezer
- 237 L Capacity
- 3 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
- Deodorizer
- Door Lock
Haier HEB-243GB-P 237 L 3 Star Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Bottom Mounted Freezer
- 237 L Capacity
- 3 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
- Deodorizer
- Door Lock
General
| Brand | Haier |
| Model | HEB-243GB-P |
| Type | Multi Door |
Design and Body
| Weight | 56 kg |
| Height | 156 cm |
| Width | 54.8 cm |
| Depth | 61.5 cm |
| Freezer Mounted | Bottom |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Gasket Type | Anti-fungal Gasket |
| Freezer Shelves | 2 |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 237 L |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Express Freezing | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 2 |
| Convertible | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Extra Features | 8 in 1 convertible mode, Twin Energy Saving Mode, Twin Inverter Technology |
Power Features
| Voltage Required | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 236 W |
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2023 |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Haier HEB-243GB-P 237 L 3 Star Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Haier HEB-243GB-P 237 L 3 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $25,590. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Haier HEB-243GB-P 237 L 3 Star Double Door Refrigerator vs Haier HEF-253GB-P 240 L 3 Star Double Door Refrigerator
RedMagic 11 Pro Plus vs Apple iPhone 17 Pro Max
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)
Samsung Galaxy A17 vs Samsung Galaxy A16 5G
Xiaomi 15T Pro vs Xiaomi Poco X8 Pro Max 5GDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













