



Haier HEF-253GS-P 240 L 3 Star Double Door Refrigerator
$253.04 • View Prices • By Haier
Haier HEF-253GS-P 240 L 3 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $253.04.
- Share
$253.04
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 240 L Capacity
- 3 Star Energy Rating
- Toughened Glass, Moisture Control
- Convertible, Frost Free
- Door Alarm
- Removable Gasket
Haier HEF-253GS-P 240 L 3 Star Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 240 L Capacity
- 3 Star Energy Rating
- Toughened Glass, Moisture Control
- Convertible, Frost Free
- Door Alarm
- Removable Gasket
General
| Brand | Haier |
| Model | HEF-253GS-P |
| Type | Multi Door |
Design and Body
| Weight | 62 kg |
| Height | 156 cm |
| Width | 54.8 cm |
| Depth | 61.5 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Gasket Type | Anti-fungal Gasket |
Technical
| Capacity | 240 L |
| Compressor | Twin Inverter Technology Compressor |
| Refrigerant | R600a |
Cooling Features
| Moisture Control | Yes |
| Frost Free | Yes |
| Express Freezing | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Alarm | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 2 |
| Convertible | Yes |
Power Features
| Voltage Required | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 182 W |
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2023 |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Haier HEF-253GS-P 240 L 3 Star Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Haier HEF-253GS-P 240 L 3 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $24,290. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Haier HEF-253GS-P 240 L 3 Star Double Door Refrigerator vs Haier HEF-253GB-P 240 L 3 Star Double Door Refrigerator
Haier HEF-253GS-P 240 L 3 Star Double Door Refrigerator vs Samsung RT28C3733B1 236 L 3 Star Double Door Refrigerator
Haier HEF-253GS-P 240 L 3 Star Double Door Refrigerator vs Godrej RT EONVALOR 280D RCIF 244 L 4 Star Double Door Refrigerator
Apple iPhone 17 vs Samsung Galaxy S26
Google Pixel 11 Pro XL vs Apple iPhone 18 Pro Max
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













