

Haier HED-205DS-P 190 L 5 Star Single Door Refrigerator
$167.05 • View Prices • By Haier
Haier HED-205DS-P 190 L 5 Star Single Door Refrigerator price in United States starts from $167.05.
- Share
$167.05
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 190 L Capacity
- 5 Star Energy Rating
- Toughened Glass, Moisture Control
- Door Lock
- Removable Gasket
- Normal Compressor
Haier HED-205DS-P 190 L 5 Star Single Door Refrigerator Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 190 L Capacity
- 5 Star Energy Rating
- Toughened Glass, Moisture Control
- Door Lock
- Removable Gasket
- Normal Compressor
General
| Brand | Haier |
| Model | HED-205DS-P |
| Type | Single Door |
Design and Body
| Weight | 35 kg |
| Height | 121.8 cm |
| Width | 53 cm |
| Depth | 62.8 cm |
| Freezer Mounted | Top |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
Technical
| Capacity | 190 L |
| Compressor | Normal Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Moisture Control | Yes |
| Express Freezing | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 1 |
Power Features
| Voltage Required | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 151 W |
| Star Rating | 5 |
| Star Rating Year | 2023 |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Haier HED-205DS-P 190 L 5 Star Single Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Haier HED-205DS-P 190 L 5 Star Single Door Refrigerator below. The current price is $15,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Haier HED-205DS-P 190 L 5 Star Single Door Refrigerator vs Samsung RR20D2825HN 183 L 5 Star Single Door Refrigerator
RedMagic 11 Pro Plus vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Kospet Tank T4 Smartwatch vs Kospet Tank T4C Smartwatch
Xiaomi Redmi K90 Pro Max vs iQOO 15
Motorola Moto G 5G 2026 vs Motorola Moto G Play (2026)
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S26 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











