





IFB IFBDC-213EYBNED 187 L 5 Star Single Door Refrigerator
$193.82 • View Prices • By IFB
IFB IFBDC-213EYBNED 187 L 5 Star Single Door Refrigerator price in United States starts from $193.82.
- Share
$193.82
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 187 L Capacity
- 5 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
- 2 Bottle Shelves
IFB IFBDC-213EYBNED 187 L 5 Star Single Door Refrigerator Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 187 L Capacity
- 5 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
- 2 Bottle Shelves
General
| Brand | IFB |
| Model | IFBDC-213EYBNED |
| Type | Single Door |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Weight | 36 kg |
| Height | 134.5 cm |
| Width | 53.9 cm |
| Depth | 66.5 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | External Bar Handle |
| Body Material | Steel & Plastic |
| Base Drawer | Yes |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 1 |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 187 L, Refrigerator 174 L, Freezer 13 L |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, Ice Tray, Egg Tray, Brand Warranty Card |
| Doors Count | 1 |
| Extra Features | Large Bottle Shelf, Enhanced Cooling, Dual Converti-cool, Anti-Rat Protection, Silent Operation, Supports Auto Inverter & Solar Connect, 30+ Hours Cooling Retention, Big Quadra Crisper |
Power Features
| Voltage Required | AC 220 - 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 112 Units per year |
| Star Rating | 5 |
| Star Rating Year | 2026 |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 4 years |
| Compressor Warranty | 10 years |
IFB IFBDC-213EYBNED 187 L 5 Star Single Door Refrigerator Price History
You can check the price history of IFB IFBDC-213EYBNED 187 L 5 Star Single Door Refrigerator below. The current price is $18,690. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

IFB IFBDC-213EYBNED 187 L 5 Star Single Door Refrigerator vs LG GLD1956ZABW 185 L 5 Star Single Door Refrigerator
Kospet Tank T4 Smartwatch vs Amazfit T-Rex 3 Pro Smartwatch
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S26 Plus
RedMagic 11 Pro Plus vs Asus ROG Phone 9 Pro Edition
Honor 400 Pro vs Apple iPhone 18 Pro Max
Xiaomi 17 Pro Max vs Xiaomi 17T ProDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















