




IFB IFBFF-2913DBSE 241 L 3 Star Double Door Refrigerator
$258.79 • View Prices • By IFB
IFB IFBFF-2913DBSE 241 L 3 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $258.79.
- Share
$258.79
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 241 L Capacity
- 3 Star Energy Rating
- Toughened Glass, Moisture Control
- Frost Free
- Deodorizer
- Child Lock, Door Lock
IFB IFBFF-2913DBSE 241 L 3 Star Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 241 L Capacity
- 3 Star Energy Rating
- Toughened Glass, Moisture Control
- Frost Free
- Deodorizer
- Child Lock, Door Lock
General
| Brand | IFB |
| Model | IFBFF-2913DBSE |
| Type | Multi Door |
Design and Body
| Weight | 51 kg |
| Height | 154.4 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 67 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | External |
| Body Material | Steel |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
| Removable Gasket | Yes |
| Gasket Type | Anti-fungal Gasket |
| Freezer Shelves | 2 |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 241 L |
| Compressor | Reciprocating Compressor |
| Refrigerant | R600a |
Cooling Features
| Moisture Control | Yes |
| Frost Free | Yes |
| Express Freezing | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, Movable Ice Maker, Egg Tray, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 2 |
| Deodorizer | Yes |
| Extra Features | 7 in 1 Multi Mode, Large Bottle Shelf (fits 3 x 2.25 L Bottle), Uniform Cooling, Quick Icing, Long-lasting Freshness, 10 Hrs Cooling Retention |
Power Features
| Voltage Required | AC 220 - 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 223 W |
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2025 |
Warranty
| Warranty Type | Technician Visit |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
IFB IFBFF-2913DBSE 241 L 3 Star Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of IFB IFBFF-2913DBSE 241 L 3 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $24,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

IFB IFBFF-2913DBSE 241 L 3 Star Double Door Refrigerator vs Samsung RT28C3733S8 236 L 3 Star Double Door Refrigerator
Huawei Pura X vs Apple iPhone 17 Pro Max
Xiaomi 17 Ultra vs Xiaomi 18 Pro Max
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Apple iPhone 12
Samsung Galaxy S24 Ultra vs Samsung Galaxy S23 Ultra
Xiaomi 16 Ultra vs Xiaomi 17 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














