


LG GL-B257DBM3 650 L Side By Side Refrigerator
$1,327.28 • View Prices • By LG
LG GL-B257DBM3 650 L Side By Side Refrigerator price in United States starts from $1,327.28.
- Share
$1,327.28
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Side By Side
- 650 L Capacity
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Toughened Glass, Moisture Control
- Frost Free
- Deodorizer
- Door Alarm
LG GL-B257DBM3 650 L Side By Side Refrigerator Specs
- Side By Side
- 650 L Capacity
- LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- Toughened Glass, Moisture Control
- Frost Free
- Deodorizer
- Door Alarm
General
| Brand | LG |
| Model | GL-B257DBM3 |
| Type | Side By Side |
| Panel Display | LED Display |
Design and Body
| Weight | 113 kg |
| Height | 179 cm |
| Width | 91.3 cm |
| Depth | 73.5 cm |
| Handle Type | Pocket Handle |
| Tempered Glass | Yes |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes, LED |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 650 L |
| Compressor | Smart Inverter Compressor |
| Refrigerant | R-600a |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, LG ThinQ App |
| Smart Diagnostics | Yes |
Cooling Features
| Moisture Control | Yes |
| Frost Free | Yes |
| Air Circulation | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Unit Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 2 |
| Deodorizer | Yes |
| Extra Features | Door Cooling+ with Hygiene Fresh |
Power Features
| Voltage Required | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Star Rating Year | 2022 |
Warranty
| Warranty Type | Technician Visit |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
LG GL-B257DBM3 650 L Side By Side Refrigerator Price History
You can check the price history of LG GL-B257DBM3 650 L Side By Side Refrigerator below. The current price is $127,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

LG GL-B257DBM3 650 L Side By Side Refrigerator vs Samsung RS76CG8113B1 653 L Side by Side Refrigerator

TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Apple iPhone 18 Pro vs Apple iPhone 18 Pro Max
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Red Magic 11 Pro
RedMagic 11 Pro Plus vs Apple iPhone 18 Pro MaxDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












