



LG GL-D201ABCU 185 L 5 Star Single Door Refrigerator
$181.86 • View Prices • By LG
LG GL-D201ABCU 185 L 5 Star Single Door Refrigerator price in United States starts from $181.86.
- Share
$181.86
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 185 L Capacity
- 5 Star Energy Rating
- Toughened Glass, Moisture Control
- Door Lock
- Removable Gasket
- Smart Inverter Compressor
LG GL-D201ABCU 185 L 5 Star Single Door Refrigerator Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 185 L Capacity
- 5 Star Energy Rating
- Toughened Glass, Moisture Control
- Door Lock
- Removable Gasket
- Smart Inverter Compressor
General
| Brand | LG |
| Model | GL-D201ABCU |
| Type | Single Door |
Design and Body
| Weight | 33 kg |
| Height | 127.7 cm |
| Width | 53.4 cm |
| Depth | 65 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Bar Handle |
| Base Drawer | Yes |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 1 |
Technical
| Capacity | 185 L, Refrigerator 169 L, Freezer 16 L |
| Compressor | Smart Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Moisture Control | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual, Warranty Documents |
| Doors Count | 1 |
| Extra Features | Fastest Ice Making, Transparent Freezer Door |
Power Features
| Voltage Required | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 131 W |
| Star Rating | 5 |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
LG GL-D201ABCU 185 L 5 Star Single Door Refrigerator Price History
You can check the price history of LG GL-D201ABCU 185 L 5 Star Single Door Refrigerator below. The current price is $17,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 17 Pro (512GB) vs Apple iPhone 17
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S25
Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus
Samsung Galaxy S26 (12GB RAM + 512GB) vs Xiaomi 17
Honor 400 Pro vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













