






LG GLD1956ZABI 185 L 5 Star Single Door Refrigerator
$191.48 • View Prices • By LG
LG GLD1956ZABI 185 L 5 Star Single Door Refrigerator price in United States starts from $191.48.
- Share
$191.48
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 185 L Capacity
- 5 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
- Normal
LG GLD1956ZABI 185 L 5 Star Single Door Refrigerator Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 185 L Capacity
- 5 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
- Normal
General
| Brand | LG |
| Model | GLD1956ZABI |
| Type | Single Door |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Weight | 32 kg |
| Height | 127.7 cm |
| Width | 53.4 cm |
| Depth | 64.3 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | External Bar Handle |
| Base Drawer | Yes |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 1 |
Technical
| Capacity | 185 L, Refrigerator 169 L, Freezer 16 L |
| Compressor | Normal |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 1 |
| Extra Features | Large Bottle Storage, Fast Ice Making, Anti Rat Protection |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V |
| Power Consumption | 115 Units per year |
| Star Rating | 5 |
| Star Rating Year | 2026 |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
LG GLD1956ZABI 185 L 5 Star Single Door Refrigerator Price History
You can check the price history of LG GLD1956ZABI 185 L 5 Star Single Door Refrigerator below. The current price is $18,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

LG GLD1956ZABI 185 L 5 Star Single Door Refrigerator vs LG GLD1956ZABW 185 L 5 Star Single Door Refrigerator
Apple iPhone 14 vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Samsung Galaxy S25 Ultra vs iQOO 15
Xiaomi 17 Pro Max vs Apple iPhone 17 Pro Max

Huawei Mate 80 Pro vs Huawei Mate 80 Pro MaxDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















