




LG GL-N292DPZY 242 L 2 Star Double Door Refrigerator
$251.86 • Out Of Stock • By LG
LG GL-N292DPZY 242 L 2 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $251.86.
- Share
This Refrigerator is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$251.86
Search
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 242 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Frost Free
- Door Lock
- Removable Gasket
OUT OF STOCK
LG GL-N292DPZY 242 L 2 Star Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 242 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Frost Free
- Door Lock
- Removable Gasket
General
| Brand | LG |
| Model | GL-N292DPZY |
| Type | Multi Door |
Design and Body
| Weight | 47 kg |
| Height | 147.5 cm |
| Width | 58.5 cm |
| Depth | 66.9 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Pocket Handle |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 242 L, Refrigerator 181 L, Freezer 61 L |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Multi Air Flow Cooling |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual |
| Doors Count | 2 |
| Extra Features | Knob Control, Fastest Ice Making, Aqua Clear Tinge, Anti Rat Bite, Solar Connect, Silent Operation |
Power Features
| Voltage Required | 100-310V |
| Power Consumption | 267 W |
| Star Rating | 2 |
| Star Rating Year | 2023 |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

LG GL-N292DPZY 242 L 2 Star Double Door Refrigerator vs LG GLT2516WWPZ 251 L 1 Star Double Door Refrigerator
Asus ROG Phone 10 vs Asus ROG Phone 10 Pro
Apple iPhone 18 Pro vs Apple iPhone 15 Pro
Honor 400 Pro vs Apple iPhone 15 Plus (256GB)
Apple iPhone 16 Pro Max (512GB) vs Samsung Galaxy S26 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














